انگلیس با بسته شدن تنگه هرمز یکی از بزرگترین مسیرهای بازرگانی خود را از دست می‌د

به گزارش فارس به نقل از روزنامه انگلیسی دیلی میل، ایران هشدار داده است که در صورت اعمال فشارها و تحریم نفت ایران، تنگه هرمز را خواهد بست که این امر منجر می‌شود انگلیس نیمی از واردات گاز خود را از دست بدهد.

بر اساس این گزارش، بسته شدن تنگه هرمز منجر می‌شود تا انگلیس یکی از بزرگترین مسیرهای تجاری و بازرگانی خود را از دست بدهد، زیرا ۴۶ درصد واردات گاز انگلیس از مسیر قطر عبور می‌کند و این در حالی است که ۸۴ درصد از گاز مایع طبیعی (LING) انگلیس از این مسیر عبور می‌کند.

طبق گزارش رویترز، ۲۵ درصد از مجموع فرآورده‌های گازی انگلیس از مسیر تنگه هرمز عبور می کند که بسته شدن این تنگه خسارات زیادی را برای انگلیس به همراه خواهد داشت.

"لورد وست" رئیس سابق نیروی دریایی سلطنتی انگلیس و مشاور امنیتی "گوردون براون" به فایننشال تایمز اعلام کرد: تردیدی ندارم که تمامی این رخدادها بزرگترین مشکل برای ما است.

انگلیس به طرز گسترده‌ای از ۲۰۱۰ به واردات گاز قطر وابسته است و واردات گاز خود را به ۶۷ درصد افزایش داد و واردات از نروژ را ۱۷ درصد کاهش داد.

یک پنجم از نفت جهان و یک سوم از سوخت "LING" از مسیر تنگه هرمز عبور می کند و در صورت بسته شدن این تنگه، قطر نمی‌تواند جایگزین مناسبی برای نقل و انتقال نفت و گاز خود پیدا کند.

یکی از سخنگویان دپارتمان انرژی و تغییرات اقلیمی اعلام کرد: ما از اهمیت تنگه هرمز هم از لحاظ واردات نفت و هم گاز مایع طبیعی به انگلیس آگاه هستیم و تمام مقامات انگلیس روی این موضوع کار می‌کنند.

/ 0 نظر / 8 بازدید